1 Mayıs’ta İşçiler Talepleri için Yürüdüler

1 Mayıs işçi sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde işçi ve emekçiler, yurdun dört bir yanında OHAL ve sömürüye karşı emek, barış ve demokrasi için alanlara çıktı.

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs mitingine binlerce kişi katıldı.Sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütlerinin üyeleri dört farklı noktada bir araya gelerek talepleri için meydana doğru yürüdü. Türk-İş Alsancak Limanı’nda toplanırken, DİSK, KESK, Birleşik Haziran Hareketi Konak Pier önünde, TMMOB, İzmir Tabip Odası, EMEP, Halkevleri, TKP, TKH ve HDP/HDK Cumhuriyet Meydanı’nda, CHP ise Montrö Meydanı’nda toplanarak yürüyüşe geçti.

YAŞASIN 1 MAYIS, BİJİ YEK GULAN

DİSK Genel-İş kortejinde, toplu sözleşme hakkı yok sayılan yeni belediye işçileri, kadro başvurusu reddedilen şirket işçilerinin pankartı dikkat çekti. İşçiler toplu sözleşmeli gerçek kadro istedi. Türk-İş’e bağlı sendikaların kortejlerinde ise KİT’lerin kadro dışı bırakılmasına, vergi adaletsizliğine, sendikal hakların gaspına ve kuralsız, güvencesiz çalıştırmaya tepki vardı.

TGS üyesi gazeteciler ‘Yaşasın 1 Mayıs’, DERİTEKS üyeleri ‘Güvencesizliğe, Yoksulluğa ve Baskılara Karşı Yaşasın 1 Mayıs’,  Tez Koop-İş üyeleri de ‘Yaşasın 1 Mayıs’ pankartı ile yürüdü. KESK İzmir Şubeler Platformu, ‘OHAL Değil İş Güvencesi, Demokrasi, Kardeşlik, Özgürlük, Laiklik Barış için Yaşasın 1 Mayıs. Biji Yek Gulan’ pankartı ile alana yürüdü. Barış imzacısı akademisyenler de kendi pankartları ile alana yürüdü. TMMOB İzmir İKK üyeleri ‘Memleketine, Ormanına, Emeğine, Mesleğine, Özgürlüğüne, Doğana, Yarınına Sahip Çık’ pankartı ile yürürken, İzmir Tabip Odası üyeleri ‘Torpil Değil Liyakat. Sağlık Hakkı Satılamaz’ pankartını taşıdı. EMEP üyeleri ‘Savaşa, Sömürüye, OHAL’e karşı Yaşasın 1 Mayıs’ ve ‘Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın’ pankartları taşırken, kitleselliğiyle ve büyük pankartlarıyla dikkat çeken CHP üyeleri de ‘Bıçak Kemikte’ yazan tişörtlerle alana girdi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri de farklı dillerde ‘Yaşasın 1 Mayıs’ pankartı ile yürüdüler. EGEÇEP ve Ekoloji Birliği üyesi yaşam savunucuları havana, suyuna, toprağına sahip çık sloganları ile alana girdi.

Miting, Bandista Müzik Grubunun konseri ile sonlandı.

Semih AYDEMİR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*