Bornova Büyükpark’ta Tohum Takas Şenliği yapıldı

Her yıl Bornova Belediyesi tarafından düzenlenen Tohum Takas Şenliği,  Türkiye’nin dört bir yanından gelen yerel üreticilerin, vakıfların, derneklerin, belediyelerin ve tohum merkezlerinin katılımıyla büyük parkta gerçekleşti.

Şenlikte, yerel ve eski tohumlar halkla buluşturuldu. Büyükpark’ta kurulan stantlarda tohum takası yapıldı ve kendi bahçelerinde organik üretim yapmak isteyen vatandaşlara tohum dağıtıldı. Şenliğe katılan tohum üreticileri ve Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. Zerrin Çelik yerel tohum ve organik üretim hakkında vatandaşlara bilgi vererek  yerel tohuma sahip çıkan üreticilerin giderek azaldığını belirterek, “bunun önemini gençlere anlatmamız gerekiyor. Tohum takası da işte bu yüzden çok önemli. İnsanlarla birlikte tohumlar kaybolmasın” diye konuştu. Çelik    yerel tohum ve organik üretimin ne kadar önemli olduğuna da vurgu yaptı.

“ KAYNAKLARIMIZI DOĞRU KULLANAMIYORUZ “

Anadolu topraklarının ürün çeşitliliği açısından çok zengin ancak bunları doğru bir şekilde kullanılmadığını söyleyen Bornova Ziraat Odası Başkanı Ferdan Çiftçi “dünya üzerindeki tüm gıdalar bizde de var ancak üretici üretimde zorlanıyor, tüketicide  gıdalara ulaşımda zorluk çekiyor.  Önemli değerlerimizden biri olan tarıma dayalı sanayi kuruluşları bir bir kapanıyor. Ne yazık ki kaynaklarımızı doğru ve verimli bir şekilde  kullanamıyoruz, sahip çıkamıyoruz” dedi.

Mervan DURUK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*