Bornova’da bir tarih yok oluyor

İzmir’in Bornova İlçesi Erzene Mahallesi’nde yaşamlarını sürdürmeye çalışan Roman vatandaşlar Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sonucu evlerini kaybetmeye devam ediyor. ”Tarla Başı” olarak adlandırılan bölgede yaşayan ve evlerini kaybeden Romanlar bölgeden göç ediyor.

Tarihi çok eskiye dayanan Romanlar, Osmanlı Dönemi’nden bu yana Bornova’nın en eski yerleşim alanı olan ve “Tarla Başı” olarak adlandırılan bölgede yaşamlarını sürdürmektedir. Romanlar, neşeli karakterleri ve bölgeye renk katan yaşam tarzlarıyla Bornova’nın vazgeçilmez bir parçasıydı. Roman kültürü uygulanan politikalardan dolayı unutulmaya yüz tuttu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ”

1980’li yılların sonlarına doğru yapılan imar planıyla tek katlı evler çok katlı binalara dönüştürülerek Roman mahallesi yok olmanın eşiğine geldi.Günümüze kadar devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Bornova’daki Roman yerleşkeleri büyük ölçüde yok oldu. Son kalan yerleşke Erzene mahallesinde küçük bir alanı oluşturuyor ve etrafı çok katlı binalar ile çevrilmiş durumda. Bornova’da bu renkli kültürün son izlerini barındıran mahalle çeşitli sorunlarla mücadele ederek ayakta durmaya çalışıyor. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmenin yanı sıra eğitim, iş ve sağlık konularında da sıkıntılar yaşıyor.

“YARDIM ELLERİNİ BEKLİYORUZ”

Yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken mahalle sakinlerinden Osman Temel, “Mahallemiz eskisi gibi şen şakrak değil. İnsanlarımız mutsuz ve Roman kültürü yavaş yavaş yok oluyor. İnşaat firmaları ev sahiplerine cazip paralar sunarak evlerini ellerinden alıyor. Firmalardan aldıkları paraları biten ev sahipleri evsiz kalıyor ve göç etmek zorunda kalıyor. Bu durumda Roman kültürünün yok olmasına sebep oluyor. Bizler zaten hayatımızda çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. Birde evlerimiz elimizden alınınca yapacak bir şeyimiz kalmıyor ve mecburiyetten buraları terk ediyoruz. Bizlere uzanacak yardım ellerini bekliyoruz. Biz mahallemizden Tarla Başı’ndan ayrılmak istemiyoruz” diye konuştu.

Ezgi Ütkür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*