Gece Bekçisi Uygulaması Üniversitelileri Rahatsız Ediyor

İzmir’de yaşayan üniversiteliler geçen sene İstanbul’da başlayan ve bu sene bir çok şehirde devam eden Gece Bekçisi uygulamasından rahatsız olduklarını dile getiriyor

2017 yılından itibaren öncelikle İstanbul’da başlayan ardından diğer Büyükşehir Belediyeleri’nde uygulanan gece bekçisi uygulamasına üniversiteliler tepki gösteriyor. Gece bekçilerinin Bornova Büyükpark ve Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda  keyfi olarak GBT yaptığını dile getiren üniversiteliler, rahat bir şekilde oturup sohbet edemediklerini, bekçilerin sürekli etraflarında dolaştığını ve bu durumun onları tedirgin ettiğini söylediler.

‘SOHBET EDERKEN BİR ANDA GELİP KİMLİKLERİMİZİ İSTİYORLAR’

Ege Üniversitesi öğrencisi S.M. gece bekçisi uygulamasıyla ilgili olarak “Yazın gelmesiyle beraber, arkadaşlarımız ile Büyükpark’a oturmaya gidiyoruz. Akşamları bekçiler önce çevremizde dolaşıp bizi gözlemliyorlar. Sonrasında ise kimliklerimizi alıp, rutin kontrol yaptıklarını söyleyerek, GBT taraması yapıyorlar.  Bu çok rahatsız edici bir durum.  Tarama devam ederken, hiçbir suçumuz olmamasına rağmen tedirgin oluyoruz. İzmir’de yaz ayların da insanlar geç saatlere kadar sokaklarda olurlar. Bu uygulama bir çok insanı rahatsız ettiği için, insanların kısıtlanmasına neden oluyor” dedi.

Ozan DEMİREL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*