Konak İşçilerine İşleri İade Edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki işlerine son verilmesi üzerine 183 gündür açlık grevinde olan Mahir Kılıç’ında olduğu Konak işçileri, seçime 40 gün kala Karşıyaka Belediyesi’yle imzalanan protokol ile işlerine geri döndü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan onlarca işçinin haksız yere işten çıkarılması üzerine 6 işçi İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. 183 gün sonra Karşıyaka Belediyesi’yle imzalanan protokol sonrası basın açıklaması ile oturma eylemini bitirdiklerini açıkladılar. KHK ile ihraç edilen ve ardından başlattığı eylemlerin sembollerinden olan Nuriye Gülmen de basın açıklamasına katıldı.

“BU DİRENÇLE KAZANILMIŞ BİR ZAFERDİR”

İşine geri dönen ve mutluluğunu paylaşan işçilerden Seval Gündüz “işçiler olarak haklarımızı istiyorduk ve aldık. Biz işçilerin sokakta mücadele ederek haklarını kazanmalarından başka bir yol olmadığına inanıyoruz. Biz mücadelemizi diğer işçilerin haklarını almaları için de sürdüreceğiz” dedi.

İşine geri dönen işçilerden Barış Kaya “bu dirençle kazanılmış bir zaferdir. Bu zafer ise birlikte işçi sınıfının kazanacağını göstermiş olduk” diye belirtti. Tehdit ve karalamalar ile yüz yüze kaldıklarını vurgulayan Kaya “inatla ve kararlılıkla haklarımızı anlatmaya devam ettik. Bir kez daha kanıtlamış olduk ki; bir direnişin büyümesi ve ses getirmesi ancak örgütlenerek, örgütlü davranarak ve dayanışma ile mümkündür” dedi.

Basın açıklaması oturma eylemi süresinde yalnız bırakmadığı için HDP(Hakların Demokratik Partisi), İHD(İnsan Hakları Derneği), TİHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı), İzmir Müzisyenler Derneği ve tüm işçi sınıfına destekleri için minnet sunuldu.

Semih AYDEMİR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*