“Obezite Üniversite Öğrencileri İçin Tehdit Oluşturuyor”

Dünya Sağlık Örgütü (DSO) 2010 yılı raporunda ilk kez en tehlikeli hastalıklar arasına aldığı obezite hastalığının, yıllar geçtikçe her sene artacağını  belirtti. DSO, 2017 yılının içinde bir çok kez uyarılarına devam etti.

“SAĞLIKLI ÖĞÜN TERCİHLERİ YAPILMALI”

Diyet Kapımda’nın Yönetici Diyetisyeni Doğa Peksever, obezite hastalığının üniversite öğrencilerinde de görülmesi hakkında  “Lise ve üniversite öğrencilik yıllarında evde  yemek yeme  şansı oldukça düşüyor. Dışarıdan beslenmeye ve öğünler  de atlanmaya  başlanıyor. Dışarıda tüketilen yemekler ise fast  food tarzında oluyor.  Sebze yemeklerinin tüketimi azalırken  oldukça  karbonhidrat  ve yağ ağırlıklı yemekler sağlıklı öğünlerin yerini  almaya başlıyor. Tabi ki beslenme alışkanlıklarının kötü yönde değişmesinin yanında sedanter (tembel)  bir yaşamın da eklenmesi ile günlük alınan kalori artarken harcanan kalori  de aynı zamanda azalıyor. Böylece obezite de giderek artıyor. Bu sebeple sağlıklı öğün tercihleri yapılmalı ve mutlaka egzersiz alışkanlığı edinilmelidir” dedi.

OBEZİTE HASTALIĞI NEDİR?

Obezite, vücutta aşırı yağ doku kütlesi varlığı olarak tanımlanır. Teknolojinin gelişmesi,  beslenme tarzının değişmesi,  uzun süreli masa başı çalışma işleri (memurluk) gibi etkenler doğrultusunda yaşadığımız çağın en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Obezite hastalığı sadece bireyin yağ oranın artması değil, aynı zamanda yağ oranının artmasıyla birlikte diğer sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olan bir hastalıktır. Obezite hastalığı yaş sınırı gözetmeden kalp krizi,  şeker,  tansiyon gibi tehlikeli hastalıklara yol açabilir.

OBEZİTE HASTALIĞI BÜYÜK TEHDİT

Teknolojinin getirdiği bir çok yenilik  sebebiyle  insanların  hareketsiz bir yaşam tarzı ve düzensiz bir beslenme alışkanlığını benimsemek zorunda kaldığını söyleyen DSO, hareketsiz yaşantıya ek olarak yaşam kalitesinin azalmasına neden olan etmenlerin başında beslenme bozukluklarının geldiğini belirtti.

Ozan Demirel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*