Olağanüstü hal koşullarında basın ve ifade özgürlüğü

İzmir Emek ve Barış Güçleri ve basın emekçilerinin katılımıyla, İzmir Tepekule’de “Olağanüstü Koşullarda İfade ve Basın Özgürlüğü” başlıklı panel düzenlendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) İzmir Şubeleri’nin de aralarında bulunduğu emek ve barış güçleri “Olağanüstü Koşullarda İfade ve Basın Özgürlüğü” başlıklı panel düzenledi. İzmir Tepekule’de gerçekleştirilen panelde Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Yazarı Hüseyin Aykol, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Uzman Dr. Zeki Gül’ün moderatörlüğünü üstlendiği panelde ilk olarak Emine Uyar konuştu. Uyar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2 bin 500’ü aşkın gazetecinin işsiz bırakıldığını, 177 basın kurumunun kapatıldığını, 146 gazetecinin tutuklu olduğunu, 770 basın kartının iptal edildiğini ve 102 haber sitesine erişimin engellendiğini kaydetti.

“BUGÜN YAPILAN POST-MODERN BOMBALAMADIR”

40 yıldır gazetecilik yaptığını bunun 27 yılını ise Özgür Gündem geleneği olan gazetelerde icra ettiğini söyleyen Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Yazarı Hüseyin Aykol “27 Mayıs’tan bu yana 9 darbeye tanıklık ettim. 12 Eylül’de 10 yıl kadar cezaevinde yattım. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 12 Eylül’den daha kötü bir dönemdeyiz” dedi. 90’lı yıllarda köylerin boşaltıldığını ve yakıldığını hatırlatan Aykol “Bugün ise şehirler yakıldı, yıkıldı. İnsanların yıkılan evlerinin yanında kurdukları çadırlar bile yakıldı. O yüzden bugünler daha kötü ve çetin geçiyor. 90’lı yıllarda gazeteler bombalanır gazeteciler öldürülürdü. Bugün ise gazetelerimiz bombalanmıyor ancak mallarına el konuluyor ve muhabirleri tutuklanıyor. Bugün yapılan post modern bombalamadır” şeklinde konuştu.

Ersen Yıldız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*