Sokakta Sanat Var !

İzmir Bornova’nın her sokağı buram buram sanat kokuyor

Bornova, insanların sokakta bile sanat yapabilmesi için adeta cazibe merkezi haline geldi. Burada insanlar diledikleri gibi aktiviteler yapıp sokakları birer kültür merkezi haline getiriyor. Hayvanseverliğiyle de bilinen Bornova sakinleri sanatsever olmalarıyla da dikkat çekiyor. Her noktasında ayrı bir tını yükseliyor Bornova’nın. Bünyamin A.  bu sokak sanatçılarından sadece bir tanesi. 2010 yılından beri santur adı verilen daha önce eşine pek rastlanmayan bir müzik aleti çalıyor. O da Bornova’nın müdavim sokak sanatçılarından. Kendisine bulduğu en uygun noktada başlıyor sanatını icra etmeye. Belediyecilik anlayışından ve zabıtalardan yakınan Bünyamin A. her şeye rağmen sokak sanatını yaşatmaya çalışıyor ve sanatın en güzel sokakta vücut bulacağını ısrarla dile getiriyor.

“SANAT SOKAKTA OLUR”

Bornova’nın sokak sanatçılarından Bünyamin A. neden sokak sanatı ? sorumuza “o halde de bu halde de sokaktayız. Sokaklar bizim. Sanat özel alanlardan kurtulmalı ve halkla buluşmalıdır. Sanat sokakta olur” cevabını verdi.

“SOKAK SANATININ EN BÜYÜK ENGELİ BELEDİYECİLİK”

Yaşadığı zorlukları anlatan sokak sanatçısı Bünyamin A. “bizim amacımız sanatın yapıldığı sokakları güzelleştirmek. İnsanlarla diyalog kurabilmek sokak sanatından geçer. Biz de sokak sanatını kullanarak insanlara alternatif yaşam alanları yaratmaya çalışıyoruz ve aynı zamanda bulunduğumuz alanı politikleştiriyoruz. Mesleğimizi icra ederken de zabıtalarla mücadele ediyoruz. Hatta sokak sanatının önündeki en büyük engel belediyecilik anlayışı. Sosyal belediyeciyiz diyen Bornova Belediyesi bile zabıtaları üstümüze salmaktan çekinmiyor. Ama biz her şeye rağmen sokak sanatını yaşatmaya devam edeceğiz “ şeklinde konuştu.

İsmail Kıyılı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*