Suriyeli bebek hayatını kaybetti

 

Halkların Köprüsü Derneği, Torbalı’da soğuk, pnömoni (zatüre) ve malnütrisyon (protein yetersizliği) nedeni ile ölen 3 aylık Suriyeli  bebeğin ailesinin bulunduğu yerleşim yerine, saha ve durum tespiti, başsağlığı, dayanışma amacıyla sağlık komisyonu, çevirmenler ve saha komisyonundan oluşan 25 kişilik ekiple ziyarette bulundu. Sağlık ekibinde genel cerrahi uzmanı, dahiliye uzmanı, kadın-doğum uzmanı, psikiyatri uzmanı, pratisyen hekim ve hemşireler yer aldı. Söz konusu grup ile daha önce herhangi bir temasın sağlanmadığı belirtildi. Torbalı’nın kıyı mahallelerindeki  bölgede, komşu 3 ayrı yerleşimde, yaklaşık iki yıldır yaşadıkları ve tarım işçisi olarak çalıştıkları bilgisine ulaşıldı.

BEBEĞİN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

Öncelikle ölen bebeğin ailesine başsağlığı dilendi. Anne ile psikiyatrik ön görüşme ve her 3 yerleşim yerindeki bebek ve çocukların sağlık taramaları yapıldı. Hasta olanların tedavileri yapılarak gerekli ilaçlar verildi. 2 yıl ile 1 hafta arasında değişen sürelerde söz konusu bölgede yaşayan 32 aile, aynı mahallede birbirine komşu 3 ayrı mekanı barınma amaçlı kullanıyor . Ölen bebeğin de yaşamış olduğu birinci evde 10 aile (yaklaşık 25 kişi) 2 odada yaşamaktadır. Metruk (terk edilmiş) eski bir bina olan odaların kapıları ve pencereleri bile yok. Isınma amaçlı kullanılan herhangi bir şeyleri olmadığı görüldü. Odalarda, yerlerde eski, kirli şilteler ve battaniyeler var. Zeminde yalıtım ve hijyen sağlayacak bir şey yok. Mutfak bulunmuyor,  yemek pişirme düzeneği ve yemek malzemeleri olmadığı belirlendi. İçme suyu, tuvalet  ve çöp konteyneri bulunmuyor. İki odanın açıldığı bahçe çamurlu ve insan dışkısı da dahil olmak üzere çok sayıda atık var,  yoğun bir sinek bulutu içerisinde olduğu dikkat çekti.  Elektrik ve suyun 1 hafta önce kesildiğini belirtildi. İkinci evde ise 15 aile (yaklaşık 40 kişi)  4 odayı paylaşıyor . Burada da, odalarda kapı, pencere ve kirli şiltelerin dışında herhangi bir eşya yok.

SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK KÖTÜ ŞARTLARDA YAŞIYORLAR

Şebeke suyu, elektrik, 2 adet tuvalet ve mutfak mevcut  ancak tuvaletler son derece kirli. Mutfak ise amacına uygun kullanım için gerekli donanıma sahip değil. Herhangi bir yemek pişirme düzenine sahip değil. Burada da bahçe atık içerisinde, çamurlu ve çok yoğun sinek barındırıyor. Sokak kapısının önünde bir adet çöp konteyneri bulunuyor. Üçüncü evde, 7 aile (yaklaşık 30 kişi) daha önce ahır olarak kullanılmış üç oda ile bir çadırı paylaşıyorlar. Mutfak ve yiyecek hazırlama yerine,  yemek malzemelerine burada da rastlanmadı. Diğer mekanlardan daha iyi görünmekle birlikte, hijyen koşulları oldukça kötü olmasına rağmen burada yaşamaktan başka çaremiz yok diyorlar.

Eren Kural

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*