Tekele Gelen Zamlar Uyuşturucu Kullanımının Artmasına Neden Oluyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın hazırladıkları Türkiye Uyuşturucu Raporuna göre uyuşturucu kullanımının arttığı ortaya çıktı.

2002 yılından -2013 yılına kadar incelenen uyuşturucu kullanımı raporunda yer alan veriler, Türkiye medyasında gündem olmuştu. ASAGEM, hastanelerin uyuşturucu raporları, narkotiğin yakaladığı uyuşturucu kullanan rakamları ile ortak olarak hazırlanan raporda, 2002 yılından 2013 yılına kadar uyuşturucu kullanımının en az yüzde 120 arttığı göstermekteydi. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2016 yılı Uyuşturucu Raporuna göre de Türkiye’de uyuşturucu kullanımının arttığı tespit edildi. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın raporuna göre 2014-2016 yılları arasında esrar kullanımının yanı sıra bonzai, extacy, kokain, eroin gibi uyuşturucu maddelerinin de kullanımının arttığı tespit edildi.

2002-2017 yılları arasında tekele gelen zam toplamı sigarada yüzde 290 iken alkolde yüzde 280 olmuştu. Uyuşturucu kullanımının artması, tekele gelen zamlar ile doğru orantılı oldu. Sigara kullanım yaşı 5’e alkol kullanım yaşı ise 7’e kadar düştüğü tespit edildi. 2016 yılı Narkotik verilerine göre uyuşturucu kullanım yaşı 10’a kadar düştüğü belirlendi. Özellikle İstanbul,İzmir ve Ankara’da uyuşturucu kullanımının arttığı gözlenirken, bu şehirlerde uyuşturucu satışınında en fazla olduğu şehirler olarak gözlemlendi. ASAGEM’in yaptığı rapora göre, Türkiye’de yaşayan insanların en az yüzde 9 uyuşturucu maddeleri bir defa olsa bile kullandığını söyledi.

“ARTIK GÖZÜMÜZE SOKUYORLARDI”

İzmir’in Bornova ilçesinde oturan eski uyuşturucu bağımlılarından S.Ö. ise uyuşturucu kullanımı hakkında “ ben 2 yıl uyuşturucu madde kullandım. Esrar, eroin, extacy gibi maddeleri kullanıyordum. Uyuşturucu madde ile lise yıllarında tanıştım. İlk zamanlarda korkuyor ve uzak duruyordum. Okulda bazı arkadaşlarımız bu maddeleri kullanıyordu. Artık gözümüze sokuyorlardı. Uyuşturucu satan kişiler okulların önünde dolaşıyordu. Bir kere isteklerinin sonunda deneyerek uyuşturucuya başladım. 2 yıl kullandım. Bir gün Bornova’da bir akşam parkta polis tarafından uyuştrurucu madde içerken yakalandım ve rehabilitasyon merkezine zorunlu gönderildim. Rehabilitasyon sırasında uyuşturucuyu bıraktım”dedi. Uyuşturucu maddelere ulaşmanın kolaylığından bahseden S.Ö “ uyuşturucu maddeye ulaşmak çok kolay. Özellikle Bornova gibi üniversitelilerin fazla olduğu yerlerde her saatte uyuşturucuya ulaşılması mümkündür. Bana göre uyuşturucu konusunda Türkiye’de ki yasaların caydırıcılığı az. Yasaların daha fazla caydırma özelliği olması gerek”dedi. Tekele gelen zamların uyuşturucu kullanımına etkisi konusunda da konuşan S.Ö “bence etkisi büyük. Zaten insanlar beyinlerini uyuşturmak için bu maddelere başlıyorlar. Alkol pahalı olduğu için ve etkisi az olduğu için uyuşturucuya yöneliyorlar,Bence etkisi var”diye konuştu.

Üniversiteli öğrencilerinin uyuşturucu bağımlılığının arttığını söyleyen uyuşturucu madde kulanan E.S ise “uyuşturucu kullanmaya lise yıllarımda başladım. Sınav stresi ve aile baskısının bulanımından kurtulmak için arkadaşlarla birlikte uyuşturucu kullanıyorduk. Üniversiteye geldiğimde ise kullanmamaya başladım. Genellikle alkol tüketiyordum. Tekele gelen açıklanamaz nitelikteki zamlardan sonra yine uyuşturucu kullanmaya başladım. Hem daha ekomik,hemde daha rahatlatıcı etkisi vardı,hala ara sıra kullandığım oluyor. Hem rahatlıyorum, hem de eğleniyorum. Arkadaşlarımdan çoğu kullanıyor. Üniversite öğrencileri iş bulamama, parasızlık gibi konular altındaki stres yüzünden bu maddelere alışıyorlar. Ben bu maddelerin kullanımına kimseyi özendirmek istemem. Devletin üniversiteli öğrencilere iş imkanı sağlaması, ücretsiz olarak okutup, yurtlarını karışılaması, omuzlarındaki para yükünü azaltmaları gerekiyor”diye konuştu.

Ozan DEMİREL

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*