Tıpçı ressam meme kanserine dikkat çekti

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde meme kanserine farkındalık yaratmak amacıyla resim sergisi düzenlendi.  “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında gerçekleşen sergideki çalışmalar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu’nun fırçasından çıktı. 23 Ekim tarihinde Muhiddin Erel Amfisi’nde açılışı yapılan sergi ekim ayı sonuna kadar aynı yerde sürecek.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu  01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında sergi düzenledi. “Farkında ol, kanseri erken yakala” sloganıyla yola çıkan Dedeoğlu, resimlerinde dikkat çekmek amacıyla pembe kurdeleli kadın figürleri kullandı. Kadının her hali konu alınan resimlerde ana tema meme kanseriydi. Radyasyon Onkolojisi’nde görev yapan Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, gelen hastalarından etkilenerek bu resimleri yaptığını söyledi.  Haydaroğlu, serginin bir diğer amacının da orada bulunan meme maketiyle kadınların kendi kendini muayene etmelerini öğrenmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR!

Meme kanserinin ne kadar erken yakalanırsa yaşam şansının o kadar yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu ” Tarama yöntemleriyle meme kanseri artık ölümcül olmaktan çıktı. Her kadın bedeniyle ilgili olmalı, kendini kontrol etmeli” diyerek kontrol yöntemlerinden bahsetti. Kendi kendimize muayeneyi  yapabileceğimizin altını çizen Haydaroğlu ” Aydınlık bir odada ayna karşısında gözlem yapın. Kollarınızı önce yana sonra baş yukarısına ve daha sonra kalçalara bastırarak durun. Büyülük küçüklük farkına, çekinti, yara, bere var mı?  Kontrol edin.  Duşa girdiğinizde bir kolunuzu başınızın üzerine kaldırıp parmaklarınızla daireler çizerek memenizi ve koltuk altınızı yoklayın. Sırt üstü uzanırken de parmaklarınızı daireler şeklinde gezdirerek sertlik ya da şişlik olup olmadığını kontrol edin. Eğer aksi bir durumla karşılaşırsanız mutlaka bir uzmana görünün “ uyarısında bulundu. 40 yaşından sonra 2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl mamografi çekilmesi gerektiğini belirten Haydaroğlu; her kadının her ay kendi muayenesini yapması gerektiğini ekledi.

Ezgi Ütkür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*